Model#: 952138-T25S-SS
25” Drop-In Undermount Stainless Steel Single Bowl Kitchen Sink with Accessories in Stainless Steel
Model#: 952138-T25S-SS
PRODUCT FEATURES
The Delta® Marca™ Kitchen Sink Collection features clean lines and a gently rounded mounting deck for a streamlined transitional look that complements any kitchen style. A great renovation solution that allows you to use an existing countertop cutout, the dual-mount design can be installed as an undermount or as a drop-in sink with any kitchen counter material. The thick 3.5mm mounting deck creates a finished look, with two pre-drilled holes for installing a kitchen faucet and soap dispenser. Heavy-duty 18-gauge construction offers lasting durability, with smooth SatinSheen™ finish that creates an easy-to-clean surface so your sink stays beautiful with less effort. The deep single bowl design fits large items while containing mess and splatter. The kit comes with a black silicone bottom grid that helps protect the sink surface and a matching self-draining soap dish/sponge holder for a cohesive modern look. Multi-layer NoiseDefend™ soundproofing reduces noise and vibration while the sink is in use. Sloped bottom with channel grooves improves drainage, while EZClean corners help reduce build-up over time. The installation-ready sink comes with all mounting hardware and a stainless steel drain assembly to get your DIY project moving fast. This sink pairs with the Marca™ pull-down kitchen faucet with ShieldSpray® Technology and matching soap dispenser for a coordinated look. Our sinks are backed by a Lifetime Limited Warranty so that you can choose Delta® products with confidence
  • OUTER SINK DIMENSIONS: 25 in. L x 22 in. W x 9.5 in. D – Bowl Dimensions: 21.88 in. L x 17 in. W x 9 in. D – Minimum Cabinet Size: 27 in. – 3.5 in. drain opening compatible with all standard garbage disposals